FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

 

Jakiej szczoteczki powinienem używać?

Bardzo szeroki wybór różnych kształtów, rozmiarów i rodzajów szczoteczek do zębów sprawia, że podjęcie decyzji o ich zakupie może wprawić w zakłopotanie. Oto, na co należy zwracać uwagę:
    -
Szczoteczki o miękkie i średniej twardości, ustawione w pęczki w kilku rzędach są najlepsze w usuwaniu z zębów płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Zaleca się także stosowanie szczoteczek o niewielkich główkach ,które podczas czyszczenia obejmują 3 przyległe do siebie zęby (dla dorosłych 23 do 30mm i około 1,2 cm szerokości ,18 do 20 mm dla dzieci). Wtedy łatwiej można się nią posługiwać i dostać się do każdej powierzchni zęba.  

  -Jeżeli chodzi o rodzaj rączki (np. z uchwytem zapobiegającym wyślizgnięciu się z ręki lub z elastyczną szyjką), długości rękojeści (15-17 cm dla dorosłych i 11-13 cm dla dzieci),kształtu główki (zwężany lub prostokątny) i wyglądu włókien (o nierównej długości, równe lub przycięte w kształcie kopuły), wybierz po prostu najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie. Najlepsza szczoteczka jest dostosowana do wielkości jamy ustnej i pozwala w łatwy sposób dotrzeć do wszystkich zębów.
    - Dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna, która potrafi lepiej czyścić zęby, zwłaszcza w przypadku osób mających trudności ze szczotkowaniem lub ograniczoną sprawność manualną.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

 

    

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 3 miesiące lub gdy widać na niej pierwsze oznaki zużycia , w zależności od tego, który z przypadków wystąpi wcześniej. Jest również bardzo ważne, aby wymieniać szczoteczkę po przeziębieniu, ponieważ w jej włóknach gromadzą się drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji.